A apărut lista nominalizărilor la gala UCIN 2020

Organizatorii galei Uniunii Cineaştilor din România (UCIN) au făcut publică lista nominalizărilor galei din acest an.

Deşi ediţia cu numărul 48 trebuia să aibă loc în luna mai, din cauza pandemiei aceasta a fost amânată pentru 21 septembrie 2020. Evenimentul va avea loc la Teatrul Naţional Bucureşti, în sala Studio.

1.Marele Premiu şi Trofeul Uniunii Cineaştilor

“La Gomera”, regia Corneliu Porumboiu

“Cardinalul”, regia Nicolae Mărgineanu

“Călătoria fantastică a Maronei”, regia Anca Damian  

2. Premiul Special al Juriului

“Călătoria fantastică a Maronei”, regia Anca Damian

“Între Chin şi Amin”, regia Toma Enache Maria,

“Regina României”, regia Alexis Sweet Cahill  

3. Premiul pentru regie „Lucian Pintilie”

Tudor Giurgiu, pentru filmul “Parking”

Marius Olteanu, pentru filmul “Monştri”

Cătălin Mitulescu, pentru filmul “Heidi”  

4. Premiul pentru scenariu

Bogdan Toma, Liviu Săndulescu pentru filmul “Cărturan”

Elena Enache, Toma Enache, Eugen Cojocariu pentru filmul “Între Chin şi Amin”

Marin Mălaicu-Hondrari, Tudor Giurgiu pentru filmul “Parking”

Brigitte Drodtloff, Marie-Denise Theodoru pentru filmul “Maria, Regina României”  

5.Premiul pentru imagine

Gabriel Kosuth pentru imaginea filmelor “Cardinalul” şi “Maria, Regina României”

Marius Panduru pentru imaginea filmului “Parking”

Tudor Mircea pentru imaginea filmului “La Gomera”  

6. Premiul pentru costume

Ana Ioneci, Claudia Bunea pentru filmul “Maria, Regina României”

Luminiţa Mihai pentru filmul “Cardinalul”

Cireşica Cuciuc pentru filmul “Heidi”  

7. Premiul pentru decor

Nora Dumitrescu, Laura Russu pentru filmul “Maria, Regina României”

Sonia Nolla pentru filmul “Parking”

Dumitru Nicodim pentru filmul “Cardinalul”  

8. Premiul pentru interpretare feminină

Judith State pentru rolul Dana din filmul “Monştri”

Dana Rogoz, pentru rolul Mo din filmul “Mo”

Roxana Lupu pentru rolul Regina Maria din filmul “Maria, Regina României”  

9. Premiul pentru interpretare masculină

Constantin Cotimanis pentru rolul Ciumău din filmul “Între chin şi Amin”

Radu Botar pentru rolul “Episcopul”

Iuliu Hossu din filmul “Cardinalul”

Mihai Smarandache pentru rolul Adrian din filmul “Parking”  

10. Premiul pentru interpretare feminină rol secundar

Julieta Szonyi pentru rolul Mama din filmul “La Gomera”

Mădălina Craiu pentru rolul Vera din filmul “Mo”

Coca Bloos pentru rolul Mama Tia din filmul “Zavera”


11. Premiul pentru interpretare masculină rol secundar

 

Richard Bovnoczki pentru rolul Enache Viziran din filmul “Cardinalul”

Anghel Damian pentru rolul Prinţul Carol din filmul “Maria, Regina României”

Bogdan Dumitrache pentru rolul Chirvasiu din filmul “Heidi”  

12. Premiul pentru montaj

Nita Chivulescu pentru filmul “Cardinalul”

Roxana Szel pentru filmul “La Gomera”

Ruxandra Mihai pentru filmul “Între Chin si Amin”  

13.Premiul pentru coloana sonoră

Andre Rigaut, Niklas Skarp, Christian Holm pentru filmul “La Gomera”

Lukas Moudry si Diana Sagrista pentru filmul “Parking”

Ioan Filip şi Dan Ştefan Rucăreanu pentru filmul “Monştri”

Cristinel Sirli pentru filmul “Maria, Regina României”  

14.Premiul pentru muzica originala

„Adrian Enescu” Pablo Pico pentru filmul “Călătoria fantastică a Maronei”

Cornel Ţăranu pentru filmul “Cardinalul”

Cristian Lolea pentru filmul “Zavera”  

15.Premiul pentru scurt metraj de ficţiune

“Celed”, regia Anghel Damian Havana

“Cuba”, regia Andrei Huţuleac

“Afganistanii”, regia Adrian Silişteanu  

16.Premiul pentru film documentar de lung metraj

“Timebox”, regia Nora Agapi

“Jurnalul familiei –escu”, regia Şerban Georgescu

“Distanţa dintre mine şi mine”, regia Mona Nicoară şi Dana Bunescu  

17.Premiul pentru film documentar scurt metraj

“Creativ”, regia Ioana Grigore

“Ultimul preot”, regia Alma Buhagiar

“El iubeşte ochii mei”, regia regia Enxhi Rista  

18.Premiul pentru film de animaţie

“Călătoria fantastică a Maronei”, regia Anca Damian

“Opinci”, regia Anton & Damian Groves

 “Despre ce naiba să scriu?”, regia Matei Monoranu  

19.Premiul pentru film de televiziune

“1989-Decembrie Roşu”, regia Răzvan Butaru şi Cornel Mihalache

“Regina Mamă Elena, Regina celor 4 exiluri”, regia Camelia

“Csiki Arsenie Boca – Adevăr”, Mit, Mistificare, regia Cristina Andrei  

20. Premiul Opera Prima „Alexandru Tatos”

“MO”, regia Radu Dragomir

“Monstri”, regia Marius Olteanu

“Cărturan”, regia Liviu Săndulescu  

21. Premiul pentru machiaj

Nastasia Mateiu, Clara Tudose pentru filmul “Maria, Regina României”

Florina Mărcuţă pentru filmul “Între Chin şi Amin”

Ticulina Truică pentru filmul “Cardinalul”  

22. Premiul Speranţe cinematografice

“Vânătoare de hippopotami”, regia Germain Kanda

“Ultimul preot”, regia Alma Buhagiar

“Contraindicaţii” regia Lucia Chicos  

Pentru ediţia UCIN din acest an, juriul este compus din Stere Gulea (câştigătorul Marelui Premiu de anul trecut), Florin Mihăilescu, Marilena Ilieşiu, Irina Nistor şi Dorel Vişan. Cu toate că au avut mai mult timp pentru a viziona şi dezbate filmele înscrise în concurs, au avut o sarcină grea, anul trecut fiind un an care a adus pe ecrane producţii remarcabile şi debuturi surprinzătoare.

Asociaţia Cineaştilor din România a luat naştere în anul 1963, la iniţiativa unor cineaşti legendari precum Victor Iliu, Ion Popescu Gopo, Mihnea Gheorghiu, Liviu Ciulei, Paul Călinescu şi Mircea Drăgan.

În 1990, Asociaţia a devenit Uniunea Cineaştilor din România, iar din 1972, Uniunea a început să decerneze anual premii, în cadrul Galelor UCIN, pentru a recompensa performanţele cinematografice din anul anterior.

Photo: ucin.ro

septembrie 17th, 2020 by Cristea Bettina

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Utilizam datele tale in scopul corespondentei si pentru comentarii online. Pentru a citi mai multe informatii apasa aici.

Sunt de acord cu politica de confidentialitate