Beyoncé și Taylor Swift au scris istorie la Grammy

Queen B. a bătut un nou record la premiile Grammy. Beyoncé a devenit femeia cu cele mai multe trofee Grammy în palmares, din istoria competiției. Aceasta a devansat-o pe Alison Krauss, care de-a lungul timpului a adunat 16 premii din 28 de nominalizări. De aseară, Beyoncé are 28 de trofee în palmares, de-a lungul carierei fiind nominalizată la 51 de categorii.

„Sunt atât de onorată, sunt atât de încântată„, a spus ea în timp ce-și primea premiul pentru cea mai bună interpretare R&B. Cel de-al 28-lea Grammy al lui Beyoncé a fost prezentat în onoarea Black Parade, o sărbătoare a puterii negre și a rezistenței, pe care a lansat-o pe Juneteenth anul trecut.

În calitate de artist, cred că este treaba mea să reflectez asupra acestor vremuri dificile. Așa că am vrut să preamăresc, să încurajez, să sărbătoresc toate reginele și regii negri frumoși, care continuă să mă inspire și să inspire lumea”, a spus cântăreața, în vârstă de 39 de ani, în timp ce-și ridica premiul.

Taylor Swift s-a remarcat datorită noului său album

Taylor Swift a făcut istorie și la ceremonia de duminică, devenind prima artistă care a câștigat albumul anului de trei ori. Doar alți trei artiști au mai câștigat premiul albumului anului de trei ori: Frank Sinatra, Paul Simon și Stevie Wonder. Azi-noapte, vedeta a fost recompensată pentru albumul său lansat în carantină Folklore – după ce a câștigat anterior cu Fearless, în 2010, și 1989, în 2016.

Și Megan Thee Stallion a fost recunoscută, în cadrul ceremoniei de ieri, ca fiind cea mai bună artistă de muzică rap. Aceasta a devenit prima artistă din istoria Grammys care a câștigat premiul pentru cea mai bună melodie rap.

Iată întreaga lista a câștigătorilor Grammy 2021!

Record of the Year

“Everything I Wanted” — Billie Eilish

Album of the Year

“Folklore” — Taylor Swift 

Song of the Year

“I Can’t Breathe” — Dernst Emile II, H.E.R. & Tiara Thomas, songwriters (H.E.R.) 

Best New Artist

Megan Thee Stallion 

Best Pop Solo Performance

“Watermelon Sugar” — Harry Styles 

Best Pop Duo/Group Performance

“Rain on Me” — Lady Gaga With Ariana Grande 

Best Traditional Pop Vocal Album

“American Standard” — James Taylor 

Best Pop Vocal Album

“Future Nostalgia” — Dua Lipa

Strălucește ce pe covorul roșu, cu gama Progression HD, de la Rilastil!

Best Dance Recording

“10%” — Kaytranada Featuring Kali Uchis

Best Dance/Electronic Album

“Bubba” — Kaytranada 

Best Contemporary Instrumental Album

“Live at the Royal Albert Hall” — Snarky Puppy 

Best Rock Performance

“Shameika” — Fiona Apple 

Best Metal Performance

“Bum-Rush” — Body Count

Best Rock Album

“The New Abnormal” — The Strokes

Best Rock Song

“Stay High” — Brittany Howard, songwriter (Brittany Howard) 

Best Alternative Music Album

“Fetch the Bolt Cutters” — Fiona Apple 

Best R&B Performance

“Black Parade” — Beyoncé 

Best Traditional R&B Performance

“Anything For You” — Ledisi 

Best Progressive R&B Album

“It Is What It Is” — Thundercat

Best R&B Song

“Better Than I Imagine” — Robert Glasper, Meshell Ndegeocello & Gabriella Wilson, songwriters (Robert Glasper Featuring H.E.R. & Meshell Ndegeocello) 

Best R&B Album

“Bigger Love” — John Legend 

Best Rap Performance

“Savage” — Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé

Best Melodic Rap Performance

“Lockdown” — Anderson .Paak 

Best Rap Album

“King’s Disease” — Nas

Best Rap Song

“Savage” — Beyoncé, Shawn Carter, Brittany Hazzard, Derrick Milano, Terius Nash, Megan Pete, Bobby Session Jr., Jordan Kyle Lanier Thorpe & Anthony White, songwriters (Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé) (WINNER)

Best Country Solo Performance

“When My Amy Prays” — Vince Gill

Best Country Duo/Group Performance

“10,000 Hours” — Dan + Shay & Justin Bieber

Best Country Album

“Wildcard” — Miranda Lambert 

Best Country Song

“Crowded Table” — Brandi Carlile, Natalie Hemby & Lori McKenna, Songwriters (The Highwomen) 

Best New Age Album

“More Guitar Stories” — Jim “Kimo” West 

Best Jazz Vocal Album

“Secrets Are the Best Stories” — Kurt Elling Featuring Danilo Pérez 

Best Improvised Jazz Solo

“All Blues” — Chick Corea, Soloist Track From: Trilogy 2 (Chick Corea, Christian Mcbride & Brian Blade) 

Best Jazz Instrumental Album

“Trilogy 2” — Chick Corea, Christian McBride & Brian Blade

Best Large Jazz Ensemble Album

“Data Lords” — Maria Schneider Orchestra 

Best Latin Jazz Album

“Four Questions” — Arturo O’farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra 

Best Gospel Performance/Song

“Movin’ On” — Jonathan McReynolds & Mali Music; Darryl L. Howell, Jonathan Caleb McReynolds, Kortney Jamaal Pollard & Terrell Demetrius Wilson, songwriters 

Best Contemporary Christian Music Performance/Song

“There Was Jesus” — Zach Williams & Dolly Parton; Casey Beathard, Jonathan Smith & Zach Williams, songwriters 

Best Gospel Album

“Gospel According to PJ” — PJ Morton 

Best Contemporary Christian Music Album

“Jesus Is King” — Kanye West 

Best Roots Gospel Album

“Celebrating Fisk! (The 150th Anniversary Album)” — Fisk Jubilee Singers 

Best Latin Pop or Urban Album

“YHLQMDLG” — Bad Bunny

Best Latin Rock or Alternative Album

“La Conquista Del Espacio” — Fito Paez 

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

“Un Canto Por México, Vol. 1” — Natalia Lafourcade

Best Tropical Latin Album

“40” — Grupo Niche

Best American Roots Performance

“I Remember Everything” — John Prine 

Best American Roots Song

“I Remember Everything” — Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine)

Poți avea și tu un make-up perfect și confortabil, precum vedetele de la Hollywood, dacă folosești gama Maquillage, de la Rilastil.

Best Americana Album

“World on the Ground” — Sarah Jarosz 

Best Bluegrass Album

“Home” — Billy Strings 

Best Traditional Blues Album

“Rawer Than Raw” — Bobby Rush 

Best Contemporary Blues Album 

“Have You Lost Your Mind Yet?” — Fantastic Negrito

Best Folk Album

“All the Good Times” — Gillian Welch & David Rawlings

Best Regional Roots Music Album

“Atmosphere” — New Orleans Nightcrawlers 

Best Reggae Album

“Got to Be Tough” — Toots & the Maytals 

Best Global Music Album

“Twice As Tall” — Burna Boy 

Best Children’s Music Album

“All the Ladies” — Joanie Leeds 

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)

“Blowout: Corrupted Democracy, Rogue State Russia, and the Richest, Most Destructive Industry on Earth” — Rachel Maddow 

Best Comedy Album

“Black Mitzvah” — Tiffany Haddish

Best Musical Theater Album

“Jagged Little Pill” — Kathryn Gallagher, Celia Rose Gooding, Lauren Patten & Elizabeth Stanley, principal soloists; Neal Avron, Pete Ganbarg, Tom Kitt, Michael Parker, Craig Rosen & Vivek J. Tiwary, producers (Glen Ballard & Alanis Morissette, lyricists) (Original Broadway Cast)

Best Compilation Soundtrack For Visual Media

“Jojo Rabbit” (Various Artists) 

Best Score Soundtrack For Visual Media

“Joker” — Hildur Guðnadóttir, composer 

Best Song Written For Visual Media Category

“No Time to Die [From No Time To Die]” — Billie Eilish O’Connell & Finneas Baird O’Connell, songwriters (Billie Eilish)

Best Instrumental Composition

“Sputnik” — Maria Schneider, composer

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

“Donna Lee” — John Beasley, arranger (John Beasley) 

Best Arrangement, Instruments and Vocals

“He Won’t Hold You” — Jacob Collier, arranger (Jacob Collier Featuring Rapsody)

Best Recording Package

“Vols. 11 & 12” — Doug Cunningham & Jason Noto, art directors (Desert Sessions)

Best Boxed Or Special Limited Edition Package

“Ode to Joy” — Lawrence Azerrad & Jeff Tweedy, art directors (Wilco)

Best Album Notes

“Dead Man’s Pop” — Bob Mehr, album notes writer (The Replacements)

Best Historical Album

“It’s Such a Good Feeling: The Best of Mister Rogers” — Lee Lodyga & Cheryl Pawelski, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Mister Rogers) 

Best Engineered Album, Non-Classical

“Hyperspace” — Drew Brown, Andrew Coleman, Shawn Everett, Serban Ghenea, David Greenbaum, Jaycen Joshua & Mike Larson, engineers; Randy Merrill, mastering engineer (Beck) 

Producer Of The Year, Non-Classical

Andrew Watt — “Break My Heart” (Dua Lipa), “Me And My Guitar” (A Boogie Wit Da Hoodie), “Midnight Sky” (Miley Cyrus), “Old Me” (5 Seconds Of Summer), “Ordinary Man” (Ozzy Osbourne Featuring Elton John), “Take What You Want” (Post Malone Featuring Ozzy Osbourne & Travis Scott), “Under The Graveyard” (Ozzy Osbourne) 

Best Remixed Recording

“Roses (Imanbek Remix)” — Imanbek Zeikenov, Remixer (Saint John)

Best Engineered Album, Classical

“Shostakovich: Symphony No. 13, ‘Babi Yar’” — David Frost & Charlie Post, engineers; Silas Brown, mastering engineer (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra) 

Producer Of The Year, Classical

David Frost

Best Orchestral Performance

“Ives: Complete Symphonies” — Gustavo Dudamel, conductor (Los Angeles Philharmonic) 

Best Opera Recording

“Gershwin: Porgy And Bess” — David Robertson, conductor; Angel Blue & Eric Owens; David Frost, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)

Best Choral Performance

“Danielpour: The Passion Of Yeshua” — JoAnn Falletta, conductor; James K. Bass & Adam Luebke, chorus masters (James K. Bass, J’Nai Bridges, Timothy Fallon, Kenneth Overton, Hila Plitmann & Matthew Worth; Buffalo Philharmonic Orchestra; Buffalo Philharmonic Chorus & UCLA Chamber Singers)

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

“Contemporary Voices” — Pacifica Quartet 

Best Classical Instrumental Solo

“Theofanidis: Concerto for Viola and Chamber Orchestra” — Richard O’Neill; David Alan Miller, conductor (Albany Symphony) 

Best Classical Solo Vocal Album

“Smyth: The Prison” — Sarah Brailey & Dashon Burton; James Blachly, conductor (Experiential Chorus; Experiential Orchestra) 

Best Classical Compendium

“Thomas, M.T.: From The Diary Of Anne Frank & Meditations On Rilke” — Isabel Leonard; Michael Tilson Thomas, conductor; Jack Vad, producer 

Best Contemporary Classical Composition

“Rouse: Symphony No. 5” — Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony 

Best Music Video

“Brown Skin Girl” — Beyoncé — Beyoncé Knowles-Carter & Jenn Nkiru, Video Directors; Lauren Baker, Astrid Edwards, Nathan Scherrer & Erinn Williams, Video Producers

Best Music Film

“Linda Ronstadt: The Sound Of My Voice” — Linda Ronstadt — Rob Epstein & Jeffrey Friedman, video directors; Michele Farinola & James Keach, video producers

Text: Bettina Cristea

martie 22nd, 2021 by Cristea Bettina

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Utilizam datele tale in scopul corespondentei si pentru comentarii online. Pentru a citi mai multe informatii apasa aici.

Sunt de acord cu politica de confidentialitate