Câștigătorii galei Critics Choice 2021

Azi-noapte a avut loc gala Critics Choice 2021, iar câștigătorii serii au fost “Nomadland” și „The Crown”. Cea de-a 26-a ediție a ceremoniei prezentate de Taye Diggs, s-a desfășurat duminică seară, într-un format hibrid, în Los Angeles.

„Cel mai bun film” a fost nominalizat „Nomadland”, iar Chloe Zhao a primit titlul de „Cel mai bun regizor” și „Cel mai bun scenariu adaptat”, pentru acest lungmetraj.


Deschide videoclipul

Producția Netflix, serialul „The Crown”, a fost desemnat „Cel mai bun serial dramatic”, iar Josh O’Connor și Emma Corrin, cei care i-au interpretat pe prințul Charles și prințesa Diana, au primit premiile de „Cel mai bun actor” și „Cea mai bună actriță dintr-un serial dramatic”. Totodată, cea care interpretat-o pe Margaret Thatcher a primit titlul de „Cea mai bună actriță într-un rol secundar” dintr-un serial dramatic.

Și Zendaya a fost recompensată. Aceasta și-a câștigat premiul #SeeHer, care recunoaște meritele femeilor din industria de publicitate și mass-media. Condus de Asociația Agenților de Publicitate Naționali (ANA), SeeHer este un colectiv de marketeri, organizații media și influenceri din industrie. Câștigătoarele anterioare ale premiului sunt Kristen Bell, Viola Davis, Claire Foy și Gal Gadot.

Alan Kim, în vârstă de doar opt ani, a fost premiat la categoria „Cel mai bun actor debutant” pentru evoluţia sa din filmul „Minari”, apărut anul trecut.

John Boyega a fost recompensat cu premiul pentru „Cel mai bun actor dintr-o miniserie/ lungmetraj TV” datorită interpretării din „Small Axe”.

Anul acesta, platforma de streaming Netflix a câştigat cele mai multe premii, impunându-se la 14 categorii.

Iată lista completă a câștigătorilor din acest an!

Categoriile dedicate lungmetrajelor

BEST PICTURE 

Nomadland (Searchlight Pictures) 

BEST ACTOR 

Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix) 

BEST ACTRESS 

Carey Mulligan – Promising Young Woman (Focus Features) 

BEST SUPPORTING ACTOR 

Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah (Warner Bros.) 

BEST SUPPORTING ACTRESS 

Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm (Amazon Studios) 

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS 

Alan Kim – Minari (A24) 

BEST ACTING ENSEMBLE 

The Trial of the Chicago 7 (Netflix) 

BEST DIRECTOR 

Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures) 

BEST ORIGINAL SCREENPLAY 

Emerald Fennell – Promising Young Woman (Focus Features) 

BEST ADAPTED SCREENPLAY 

Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures) 

BEST CINEMATOGRAPHY 

Joshua James Richards – Nomadland (Searchlight Pictures) 

BEST PRODUCTION DESIGN 

Donald Graham Burt, Jan Pascale – Mank (Netflix) 

BEST EDITING – TIE  

Alan Baumgarten – The Trial of the Chicago 7 (Netflix) 

Mikkel E. G. Nielsen – Sound of Metal (Amazon Studios) 

BEST COSTUME DESIGN 

Ann Roth – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix) 

BEST HAIR AND MAKEUP 

Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix) 

BEST VISUAL EFFECTS 

Tenet (Warner Bros.) 

BEST COMEDY 

Palm Springs (Hulu and NEON) 

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM 

Minari (A24) 

Strălucește ce pe covorul roșu, cu gama Progression HD, de la Rilastil!

BEST SONG  

Speak Now – One Night in Miami (Amazon Studios) 

BEST SCORE 

Trent Reznor, Atticus Ross, and Jon Batiste – Soul (Disney) 

Categoriile dedicate serialelor

BEST DRAMA SERIES 

The Crown (Netflix) 

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES 

Josh O’Connor – The Crown (Netflix) 

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES 

Emma Corrin – The Crown (Netflix) 

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES 

Michael K. Williams – Lovecraft Country (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES 

Gillian Anderson – The Crown (Netflix) 

BEST COMEDY SERIES 

Ted Lasso (Apple TV+) 

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES 

Jason Sudeikis – Ted Lasso (Apple TV+) 

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES 

Catherine O’Hara – Schitt’s Creek (Pop) 

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES  

Daniel Levy – Schitt’s Creek (Pop) 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES 

Hannah Waddingham – Ted Lasso (Apple TV+) 

BEST LIMITED SERIES 

The Queen’s Gambit (Netflix) 

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION 

Hamilton (Disney+) 

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION 

John Boyega – Small Axe (Amazon Studios) 

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION 

Anya Taylor-Joy – The Queen’s Gambit (Netflix) 

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION 

Donald Sutherland – The Undoing (HBO) 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION   

Uzo Aduba – Mrs. America (FX) 

BEST TALK SHOW 

Late Night with Seth Meyers (NBC) 

BEST COMEDY SPECIAL – TIE  

Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill (Netflix) 

Michelle Buteau: Welcome to Buteaupia (Netflix) 

BEST SHORT FORM SERIES 

Better Call Saul: Ethics Training with Kim Wexler (AMC/Youtube) 

Poți avea și tu un make-up perfect și confortabil, precum vedetele de la Hollywood, dacă folosești gama Maquillage, de la Rilastil.

Text: Bettina Cristea

Photo: Agerpres

martie 22nd, 2021 by Cristea Bettina

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Utilizam datele tale in scopul corespondentei si pentru comentarii online. Pentru a citi mai multe informatii apasa aici.

Sunt de acord cu politica de confidentialitate