Nominalizările la Critics Choice TV Awards

Reprezentanţii Critics Choice Association au anunțat lista posibililor câștigători ai galei Critics Choice TV Awards, care va avea loc pe 7 martie. Pentru ediția cu numărul 26, cele mai multe nominalizări le-au primit serialele “The Crown” și “Ozark”.

Netflix a primit 26 de nominalizări dintre cele două seriale mai sus menționate au primit câte șase fiecare. „The Crown” a fost nominalizat la categoria „cel mai bun serial dramatic”, dar va concura şi la categoriile de interpretare prin Olivia Colman şi Emma Corrin, pentru “cea mai bună actriţă într-un serial dramatic”, Josh O’Connor, “cel mai bun actor într-un serial dramatic”, Gillian Anderson, “cea mai bună actriţă în rol secundar într-un serial dramatic” şi Tobias Menzies, “cel mai bun actor în rol secundar într-un serial dramatic”.

„Ozark”, pe de altă parte, a fost propus, datorită actorilor săi, prin Jason Bateman la categoria “cel mai bun actor într-un serial dramatic”, Laura Linney, “cea mai bună actriţă într-un serial dramatic”, Tom Pelphrey, “cel mai bun actor în rol secundar într-un serial dramatic”, Julia Garner şi Janet McTeer, “cea mai bună actriţă în rol secundar într-un serial dramatic”.

HBO a primit 24 de nominalizări, cinci doar pentru “Lovecraft Country”, iar locul trei a fost ocupat de FX, cu 14 propuneri la titlurile Critic’s Choice TV Awards. Pentru premiul de la categoria „cel mai bun serial dramatic” vor concura „The Crown”, „Ozark”, „Lovecraft Country”, „Better Call Saul”, „The Good Fight”, „The Mandalorian”, „Perry Mason” şi „This Is Us”.

Iată întreaga listă a nominalizărilor din acest an:

BEST DRAMA SERIES

Better Call Saul (AMC)

The Crown (Netflix)

The Good Fight (CBS All Access)

Lovecraft Country (HBO)

The Mandalorian (Disney+)

Ozark (Netflix)

Perry Mason (HBO)

This Is Us (NBC)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

Jason Bateman – Ozark (Netflix)

Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)

Jonathan Majors – Lovecraft Country (HBO)

Josh O’Connor – The Crown (Netflix)

Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC)

Matthew Rhys – Perry Mason (HBO)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access)

Olivia Colman – The Crown (Netflix)

Emma Corrin – The Crown (Netflix)

Claire Danes – Homeland (Showtime)

Laura Linney – Ozark (Netflix)

Jurnee Smollett – Lovecraft Country (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

Jonathan Banks – Better Call Saul (AMC)

Justin Hartley – This Is Us (NBC)

John Lithgow – Perry Mason (HBO)

Tobias Menzies – The Crown (Netflix)

Tom Pelphrey – Ozark (Netflix)

Michael K. Williams – Lovecraft Country (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Gillian Anderson – The Crown (Netflix)

Cynthia Erivo – The Outsider (HBO)

Julia Garner – Ozark (Netflix)

Janet McTeer – Ozark (Netflix)

Wunmi Mosaku – Lovecraft Country (HBO)

Rhea Seehorn – Better Call Saul (AMC)

BEST COMEDY SERIES

Better Things (FX)

The Flight Attendant (HBO Max)

Mom (CBS)

PEN15 (Hulu)

Ramy (Hulu)

Schitt’s Creek (Pop)

Ted Lasso (Apple TV+)

What We Do in the Shadows (FX)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

Hank Azaria – Brockmire (IFC)

Matt Berry – What We Do in the Shadows (FX)

Nicholas Hoult – The Great (Hulu)

Eugene Levy – Schitt’s Creek (Pop)

Jason Sudeikis – Ted Lasso (Apple TV+)

Ramy Youssef – Ramy (Hulu)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Pamela Adlon – Better Things (FX)

Christina Applegate – Dead to Me (Netflix)

Kaley Cuoco – The Flight Attendant (HBO Max)

Natasia Demetriou – What We Do in the Shadows (FX)

Catherine O’Hara – Schitt’s Creek (Pop)

Issa Rae – Insecure (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES 

William Fichtner – Mom (CBS)

Harvey Guillén – What We Do in the Shadows (FX)

Daniel Levy – Schitt’s Creek (Pop)

Alex Newell – Zoey’s Extraordinary Playlist (NBC)

Mark Proksch – What We Do in the Shadows (FX)

Andrew Rannells – Black Monday (Showtime)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Lecy Goranson – The Conners (ABC)

Rita Moreno – One Day at a Time (Pop)

Annie Murphy – Schitt’s Creek (Pop)

Ashley Park – Emily in Paris (Netflix)

Jaime Pressly – Mom (CBS)

Hannah Waddingham – Ted Lasso (Apple TV+)

BEST LIMITED SERIES

I May Destroy You (HBO)

Mrs. America (FX)

Normal People (Hulu)

The Plot Against America (HBO)

The Queen’s Gambit (Netflix)

Small Axe (Amazon Studios)

The Undoing (HBO)

Unorthodox (Netflix)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION

Bad Education (HBO)

Between the World and Me (HBO)

The Clark Sisters: First Ladies of Gospel (Lifetime)

Hamilton (Disney+)

Sylvie’s Love (Amazon Studios)

What the Constitution Means to Me (Amazon Studios)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

John Boyega – Small Axe (Amazon Studios)

Hugh Grant – The Undoing (HBO)

Paul Mescal – Normal People (Hulu)

Chris Rock – Fargo (FX)

Mark Ruffalo – I Know This Much is True (HBO)

Morgan Spector – The Plot Against America (HBO)

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Cate Blanchett – Mrs. America (FX)

Michaela Coel – I May Destroy You (HBO)

Daisy Edgar-Jones – Normal People (Hulu)

Shira Haas – Unorthodox (Netflix)

Anya Taylor-Joy – The Queen’s Gambit (Netflix)

Tessa Thompson – Sylvie’s Love (Amazon Studios)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Daveed Diggs – The Good Lord Bird (Showtime)

Joshua Caleb Johnson – The Good Lord Bird (Showtime)

Dylan McDermott – Hollywood (Netflix)

Donald Sutherland – The Undoing (HBO)

Glynn Turman – Fargo (FX)

John Turturro – The Plot Against America (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION  

Uzo Aduba – Mrs. America (FX)

Betsy Brandt – Soulmates (AMC)

Marielle Heller – The Queen’s Gambit (Netflix)

Margo Martindale – Mrs. America (FX)

Winona Ryder – The Plot Against America (HBO)

Tracey Ullman – Mrs. America (FX)

BEST TALK SHOW

Desus & Mero (Showtime)

Full Frontal with Samantha Bee (TBS)

The Kelly Clarkson Show (NBC/Syndicated)

Late Night with Seth Meyers (NBC)

The Late Show with Stephen Colbert (CBS)

Red Table Talk (Facebook Watch)

BEST COMEDY SPECIAL

Fortune Feimster: Sweet & Salty (Netflix)

Hannah Gadsby: Douglas (Netflix)

Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill (Netflix)

Marc Maron: End Times Fun (Netflix)

Michelle Buteau: Welcome to Buteaupia (Netflix)

Patton Oswalt: I Love Everything (Netflix)

BEST SHORT FORM SERIES

The Andy Cohen Diaries (Quibi)

Better Call Saul: Ethics Training with Kim Wexler (AMC/Youtube)

Mapleworth Murders (Quibi)

Nikki Fre$h (Quibi)

Reno 911! (Quibi)

Tooning Out the News (CBS All Access) 

Text: Bettina Cristea

februarie 26th, 2021 by Cristea Bettina

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Utilizam datele tale in scopul corespondentei si pentru comentarii online. Pentru a citi mai multe informatii apasa aici.

Sunt de acord cu politica de confidentialitate