În deschiderea celei de-a 78-a ediții a Festivalului de Film de la Cannes, legendarul actor Robert De Niro, 81 de ani, a fost distins cu trofeul Palme d’Or onorific. Premiul marchează o carieră de peste cinci decenii în cinematografie. Momentul a fost cu atât mai emoționant cu cât premiul i-a fost înmânat de prietenul și colaboratorul său de lungă durată, Leonardo DiCaprio.
Tribut emoționant din partea lui Leo
Leonardo DiCaprio, în vârstă de 51 de ani, a urcat pe scenă pentru a-i aduce un omagiu mentorului său, rememorând începuturile carierei sale alături de De Niro în filmul “This Boy’s Life” din 1993. DiCaprio a declarat că alegerea lui De Niro de a-l distribui în acel rol a fost un moment definitoriu în viața sa profesională. Rolul i-a deschis drumul către o colaborare de succes cu regizorul Martin Scorsese.
El a subliniat influența lui De Niro asupra cinematografiei, evidențiind filme clasice ca “Taxi Driver” și “Raging Bull”, și a lăudat dedicarea și modestia actorului în munca sa.
Discursul lui De Niro: artă și protest la adresa lui Trump
În discursul său de acceptare, Robert De Niro i-a mulțumit lui DiCaprio și a vorbit despre participarea sa la Cannes încă din 1973, alături de regizorul Martin Scorsese. De Niro nu a ratat ocazia de a critica politicile recente ale președintelui american Donald Trump. Mai exact s-a referit la propunerea de a impune o taxă de 100% pe filmele străine, pe care a considerat-o o amenințare la adresa creativității și culturii internaționale. De Niro a îndemnat la unitate și acțiune globală pentru a proteja democrația și libertatea artistică.
De Niro și partenera sa, imaginea iubirii mature
La eveniment, De Niro a fost însoțit de partenera sa, Tiffany Chen, care s-a comportat foarte tandru cu actorul.
Cei doi au apărut împreună pe covorul roșu, De Niro purtând un costum negru, iar Chen o rochie neagră cu detalii florale. Cuplul, care s-a cunoscut pe platourile filmului “The Intern” în 2015, are o fiică de doi ani, Gia Virginia Chen-De Niro.
Foto credit: Hepta