
Desi s-ar putea ca natura barbatilor sa fie cea care nu le permite sa recunoasca cu adevarat durerea pe care o simt, se pare totusi ca felul in care femeile percep durerea se datoreaza ciclului menstrual, mai cu seama variatiei nivelului hormonului numit estrogen in sange. In timpul nasterii, de exemplu, estrogenul inunda organismul, determinand eliberarea endorfinelor, neurotransmitatori care suprima receptia semnalelor dureroase.
Inainte de ovulatie, nivelul estrogenului creste, scazand din nou dupa ce ovulul a fost eliberat.
Text: Ruxandra Raica








