
S-a ajuns astfel la concluzia ca adolescentii care consumau alimente cu grasimi erau mai putin fericiti. In timpul studiului, expertii de la Universitatea Essex au adresat 20 de intrebari, incercand sa afle nivelul de fericire al celor mici. Astfel, copiii care mancau cinci portii de legume si fructe pe zi erau cu 20% mai fericiti.
In cazul adolescentilor, cei care fumeaza sunt de cinci ori mai nefericiti fata de cei care nu au acest obicei nesanatos. Consumul de alcool are si el un efect negativ in ceea ce priveste adolescentii. In ceea ce priveste mancarea tip fast-food, parintii nu trebuie sa le permita acestora sa o consume.
Text: Ruxandra Raica








