Vara asta, coafura iti defineste personalitatea!

Vara asta, coafura iti defineste personalitatea!Stiati ca intre modul de aranjare a parului si personalitate exista o reala legatura? La fel cum hainele ne definesc stilul vestimentar, asa si coafura spune multe despre felul nostru de a fi pentru ca nu intamplator alegem sa purtam breton sau sa ne vopsim parul intr-o anumita culoare. De multe ori, desi ne declaram fashioniste convinse, nu putem tine pasul cu moda pentru ca nu rezonam cu tendintele momentului. Ei bine, vara aceasta nu avem scapare, caci propunerile hairstylistilor sunt extrem de variate si se asorteaza oricarei personalitati.

Carare pe mijloc pentru o atitudine pozitiva

Esti o fire deschisa, optimista, ai mare incredere in tine si esti foarte sociabila? Bucura-te! Cararea pe mijloc te defineste, iar vara aceasta este un must, mai ales daca ai parul drept. Aceasta intoarcere la coafurile anilor ’70 avantajeaza in mod deosebit femeile cu trasaturi faciale delicate deoarece lasa la vedere intregul chip. Totodata, adoptarea acestui look chic spune despre tine ca esti o persoana stabila, calculata si ordonata.

Stilul grunge vs femeia rebela

Femeia rebela, fara inhibitii, nonconformista, dornica mereu de experiente noi si care nu pune pret pe detalii este o norocoasa vara aceasta. Se poarta coafurile neglijente si dezordonate in stilul grunge, iar pentru a obtine efectul dorit este nevoie doar de foehn si degete jucause. Uscarea naturala, de asemenea, te va ajuta sa obtii un look usor salbatic care se va potrivi de minune in acest context.

Timida? Adopta bretonul!Vara asta, coafura iti defineste personalitatea!

Bretonul inspirat tot din coafurile anilor ’70 este in voga in sezonul cald. Se poate opta atat pentru bretonul messy, cat si pentru cel tuns drept, ambele variante fiind extrem de apreciate de hairstylisti. Aceasta coafura se potriveste perfect cu personalitatea usor introvertita, cu femeia timida, delicata si sensibila care nu-si doreste sa se expuna prea mult in fata lumii.

Volane, valuri, bucle, cosite si romantism

Daca ai parul lung, inseamna ca esti o persoana romantica, seducatoare, creativa, copilaroasa, dar si usor traditionalista, iar propunerea sezonului cald in materie de coafuri iti va veni manusa. Opteaza pentru bucle lejere si dese care se accentueaza catre varfuri, iar efectul vizual va fi unul nemaipomenit. La fiecare miscare a capului, valurile marii vor parea ca freamata in parul tau. De asemenea, volanele, in voga vara aceasta, au depasit sfera tinutelor vestimentare si s-au pozitionat in topul preferintelor hairstylistilor. Daca ai parul lung si tuns in scari, atunci te poti juca cu acest model de bucle, creand efectul de par in volane. De asemenea, coada de cal si impletiturile, aceste nemuritoare coafuri, se poarta si vara aceasta cu o singura precizare: trebuie sa aiba un aer usor dezordonat si lejer.

Vara asta, coafura iti defineste personalitatea!Eleganta si rafinament in cocuri

Cocurile, fara indoiala, nu se vor demoda niciodata, ci se vor reinterpreta la nesfarsit. Tendintele anului 2016 propun cocul la baza cefei, iar accentul cade pe cocul spaniol si cocul frantuzesc. Amprenta verii sunt panglicile si accesoriile din cocul frantuzesc, dar si suvitele innodate din cocul spaniol. Cui se adreseaza? Femeilor elegante, rafinate, melancolice, care tanjesc dupa reintoarcerea la stilul clasic de odinioara.

Sa vorbim deschis: bobul anilor ’20

Pentru femeile cu parul scurt, tendintele verii se reunesc sub un singur nume: bobul. Acesta trebuie sa aiba acel touch retro al anilor ’20, cu breton, care insa nu trebuie sa fie extrem de aranjat. Si daca vorbim de par scurt, inseamna ca vorbim de o personalitate puternica, pragmatica, o femeie directa care spune intotdeauna lucrurilor pe nume si care da dovada de o doza mare de altruism.

Text: Madalina Manole