Celebrities > Celebrity News

Barack și Michelle Obama, mai sinceri ca niciodată: „Suntem echilibrul unul celuilalt”

Barack și Michelle Obama au oferit unul dintre cele mai personale interviuri din ultimii ani. Cei doi au vorbit deschis despre căsnicia lor, viața de după Casa Albă și proiectul de suflet inaugurat recent la Chicago.

4 minute timp de citire
Share on Facebook Share on WhatsApp


Barack și Michelle Obama au oferit unul dintre cele mai personale și emoționante interviuri din ultimii ani. Cu ocazia inaugurării Obama Presidential Center din Chicago, fostul președinte al Statelor Unite și fosta Primă Doamnă au vorbit pentru revista People despre relația lor, începuturile poveștii de dragoste, anii petrecuți la Casa Albă și modul în care au reușit să rămână uniți după mai bine de trei decenii împreună.

Interviul apare într-un moment special pentru familia Obama. După ani de planificare și construcție, Obama Presidential Center și-a deschis porțile în South Side Chicago, cartierul care a avut un rol esențial în povestea lor personală și profesională. Pentru cei doi, proiectul reprezintă mai mult decât un centru prezidențial sau un muzeu. Este o investiție în comunitatea care i-a format și care le-a influențat destinul.

Michelle Obama: „Este complet inconfortabil cu ideea că totul este despre el”

Deși centrul îi poartă numele, Michelle Obama spune că soțul său nu se simte deloc confortabil să fie în centrul atenției.

„Este complet inconfortabil cu ideea că totul este despre el. Îmi spunea: Cred că ar trebui să fie mai puțin despre mine aici. Iar eu i-am răspuns: Bine, dar despre cine ar trebui să vorbim?. El a zis: Despre Gandhi.”

a povestit ea pentru People

Fosta Primă Doamnă a explicat că întregul proiect reflectă viziunea lui Barack Obama și că acesta s-a asigurat încă de la început că spațiul va fi dedicat comunității.

„Acest centru este viziunea soțului meu de la un capăt la altul. El s-a asigurat că este despre comunitate, un loc în care oamenii din cartierul nostru să se simtă bineveniți.”

Barack Obama a completat spunând că nu își dorește ca realizarea să fie atribuită unei singure persoane.

„Sunt foarte mândru de ceea ce am realizat și de ceea ce a realizat administrația noastră, dar vreau să mă asigur că oamenii văd și toate persoanele pe ale căror umeri stăm. Acesta este un proiect de echipă.”

Fostul președinte a mărturisit că a observat emoția soției sale în timpul vizitei făcute în centru înainte de inaugurare.

„Michelle este surprinsă și mândră că am reușit să facem acest lucru. A avut ocazia să parcurgă întregul centru ieri și mi-am dat seama că a însemnat foarte mult pentru ea.”

a mai spus el

Locul în care a început totul

Pentru Barack și Michelle Obama, South Side Chicago nu este doar locul unde se află noul centru prezidențial, ci și spațiul în care s-a construit viața lor. Barack Obama a rememorat primele sale zile în oraș și legătura profundă pe care o simte cu această comunitate.

„Pe aici trecea un drum atunci când am ajuns pentru prima dată în Chicago, într-o mașină veche și obosită, cu toate lucrurile mele pe bancheta din spate. Aici este casa în care a crescut Michelle, la mai puțin de doi kilometri de aici am avut recepția nunții noastre, de aici se vede spitalul în care s-au născut fiicele noastre, iar prima noastră casă este la doar câteva minute de mers pe jos.”

El a adăugat că multe dintre cele mai importante momente ale vieții sale sunt legate de acest cartier.

„Atât de multe dintre lucrurile care sunt prețioase pentru mine există datorită acestei comunități și oamenilor care au primit cu brațele deschise un puști ciudat din Hawaii. Ei mi-au oferit un cămin.”

a continuat Barrack Obama

Și pentru Michelle Obama proiectul are o încărcătură emoțională uriașă.

„Fiecare parte din ceea ce sunt a fost construită în această zonă. Nu exista nimic asemănător acestui centru când eram copil. Mă emoționează când mă gândesc ce va însemna pentru copiii care vor crește aici. Pentru mine este ceva extrem de personal.”

Barack Obama, în lacrimi la discursul lui Michelle Obama


Cum a început povestea lor de dragoste

Interviul a oferit și câteva detalii amuzante despre perioada în care cei doi au început să se întâlnească. Michelle Obama și-a amintit apartamentul modest în care locuia viitorul președinte.

„Când am început să ieșim împreună, locuia într-un apartament destul de dărăpănat pe 53rd Street, pe care îl închiriase de la un prieten. Nu avea aer condiționat. Ferestrele erau mereu deschise.”

a spus Michelle

Ea și-a amintit și unul dintre locurile lor preferate.

„Mergeam la Baskin-Robbins să mâncăm înghețată. Barack a scris despre primul nostru sărut care a avut loc acolo.”

Fostul președinte a intervenit imediat:

„Stăteam pe bordură. Acum există și o placă memorială acolo. Nu știu cine a pus-o”.

Unul dintre cele mai emoționante momente ale interviului a fost cel în care Barack Obama a vorbit despre soția sa.

„Mi-am dat seama aproape imediat că este o femeie unică. Are integritate, caracter, inteligență și valori care mă fac să fiu o versiune mai bună a mea. Simplul fapt că eram alături de ea mă făcea mai bun și încă mă face. Știam că le va oferi copiilor noștri o fundație extraordinară pentru viață, iar exact asta s-a întâmplat.”

a mai spus el

Michelle Obama a răspuns cu o declarație la fel de sinceră despre rolul pe care soțul său l-a avut în evoluția ei personală.

„Suntem echilibrul unul celuilalt. Adevărul este că probabil aș fi rămas aici și aș fi avut o viață frumoasă, dar mai mică. Datorită soțului meu, noi toți – fetele noastre, mama mea, familia mea, am avut o perspectivă mai largă asupra a ceea ce este posibil în viață. M-a făcut să gândesc mai amplu despre ceea ce aș putea face cu diploma mea de la Harvard, dincolo de a fi avocat. Mi-a dat curaj. A fost ancora mea. Era omul care îmi spunea: Te susțin. Și indiferent cât de dificile au fost lucrurile, cu suișuri și coborâșuri, el a fost acolo pentru mine.”

a mai spus ea

Barack Obama a rezumat relația lor într-o singură frază:

„Ea mă ține cu picioarele pe pământ și mă ancorează. Până acum a funcționat destul de bine.”

Ce le lipsește și ce nu de la Casa Albă

După opt ani petrecuți la Casa Albă, cei doi privesc acum cu detașare acea perioadă. Barack Obama spune că nu îi lipsesc protocolul și restricțiile impuse de funcție.

„Casa Albă este minunată, dar este și foarte limitativă. Cred că Bill Clinton a numit-o cândva bijuteria sistemului penitenciar federal. Din motive de securitate și din multe alte motive, ești permanent restricționat. Este bula din interiorul bulei.”

Fostul președinte recunoaște că nu îi lipsesc ceremoniile oficiale și nici obligația de a purta cravată în fiecare zi. În schimb, îi lipsesc oamenii și atmosfera din administrația sa.

„Îmi lipsesc munca și oamenii. Oameni care au muncit enorm, au făcut sacrificii uriașe și care, în ciuda tuturor provocărilor, și-au păstrat simțul umorului. Exista un adevărat spirit de camaraderie.”

a continuat fostul președinte

Michelle Obama privește Casa Albă prin prisma amintirilor de familie.

„Am avut o Casă Albă plină de viață. A fost casa noastră. Fetele noastre au locuit acolo mai mult decât în orice altă casă, pentru că erau foarte mici când am ajuns acolo.”

Ea își amintește cu emoție aniversările fiicei sale Malia, balurile de absolvire, petrecerile organizate pentru fete și ultimele amintiri petrecute acolo alături de mama sa, Marian Robinson, care a murit în 2024.

Sursă imagini: Instagram @MichelleObama



REVISTELE NOASTRE
Mergi la început Back to top