
Telefoanele mobile nu emit acelasi tip de radiatii precum cele utilizate pentru anumite teste medicale, iar in urma cercetarii, se pare ca nu exista niciun risc ca persoanele care vorbesc la mobil sa se imbolnaveasca de cancer.
Rata cancerului la persoanele care folosesc telefonul mobil de 10 ani de zile este in general aceeasi cu cea a persoanelor care nu poseda un telefon mobil. De asemenea, utilizatorii mobilelor nu se afla in primejdia de a dezvolta o tumoare in partea cea mai apropiata a creierului de unde este asezat telefonul mobil in timpul convorbirii.
Text: Ruxandra Raica








