
Inca din anii ‘70, specialisti din intreaga lume incep sa vorbeasca despre efectele nocive ale teflonului. Se atrage atentia tot mai mult asupra faptului ca, folosit la temperaturi mai mari de 260°C, materialul degaja un amestec de vapori foarte periculosi pentru sanatate, care se depun in plamani si genereaza simptome asemanatoare celor de gripa. O alta problema semnalata este acidul perfluoro-octanoic. Acest acid folosit la fabricarea vaselor din teflon se descompune chimic foarte greu si este extrem de daunator mediului inconjurator.








