
„Aceasta cercetare a fost facuta pentru a arata oamenilor cat de putina mancare dulce este necesara pentru a schimba efectiv perceptiile gustului tau si cat de puternice sunt aceste alimente dulci”, a declarat Hans-Peter Kubis, de la Universitatea de Educatie fizica si Sport. “Suntem predispusi la un dezastru din punct de vedere al sanatatii, la un nivel inalt al obezitatii si al diabetului de tip 2”, a mai adaugat Kubis. In urma constatarilor facute cu privire la obezitate si diabet, Kubis a propus ca zaharul sa fie consumat in cantitati mici pentru a opri acest dezastru. Mai mult de atat, cercetatorii ii sfatuiesc pe parinti sa le dea copiilor sa bea apa in loc de sucuri de fructe sau bauturi carbogazoase din cauza nivelului ridicat de zahar concentrat pe care il contin aceste licori.
Text: Andreea Popescu








